Ropa naftowa w Polsce
Koncentrując się na udziale rosyjskiego surowca w zużyciu ropy naftowej często zapominamy o krajowym wydobyciu oraz imporcie surowca z innych kierunków, które łącznie stanowią ok 10% rocznej konsumpcji. Na dodatek, Polska dysponuje Naftoportem o rocznej zdolności przeładunkowej w wysokości 34 mln ton.
W 2009 roku wydobyto w Polsce 661,96 tys. ton ropy naftowej, co w porównaniu do 2008 roku oznacza spadek wydobycia o 78,18 tys. ton z poziomu 740,14 tys. ton. Głównym rejonem wydobycia jest Niż Polski, na którym znajdują się 42 z 84 udokumentowanych złóż na terytorium kraju. Pozyskano tam 441 tys. ton ropy naftowej, z dwóch złóż na Morzu Bałtyckim 176 tys. ton, podczas gdy w Karpatach będących jednym z najstarszych rejonów światowego górnictwa naftowego zaledwie 25 tys. ton.
Ropa naftowa wydobywana w Polsce różni się od siebie w zależności od rejonu pozyskania a nawet konkretnego złoża. Gęstość wydobywanego w Polsce surowca waha się w granicach 0,75 g/cm sześc. – 0,943 g/cm sześc., zawartość parafiny wynosi od 2,32 do 9,37%, a siarki nie przekracza z reguły jednego procenta.
Biorąc pod uwagę, że w 2009 roku zużyto w Polsce 20,61 mln ton ropy naftowej, pozostała część surowca pochodziła z importu. Ropę sprowadzaliśmy głównie z Rosji (18,57 mln ton), Algierii (424 tys. ton), Białorusi (371 tys. ton) oraz Norwegii (275 tys. ton) i Wielkiej Brytanii (162 tys. ton). Łączny poziom importu w 2009 roku wyniósł 19,95 mln ton i zmniejszył się o 960 tys. ton w porównaniu do 2008 roku.
Za przesył ropy odpowiedzialne jest Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń”, do którego należy zarówno zarządzanie polskim odcinkiem ropociągu Przyjaźń, rurociągiem Pomorskim, magazynami ropy oraz Naftoportem, dzięki któremu jesteśmy w stanie zaopatrywać się w surowiec pochodzący z dowolnego miejsca na świecie.
Przepustowość Wschodniego odcinka systemu rurociągów surowcowych PERN wynosi nominalnie 43 mln ton ropy naftowej, Zachodniego 27 mln ton, a Pomorskiego 22 mln ton w kierunku północnym i 30 mln ton w południowym. Naftoport jest w stanie przeładować 34 mln ton ropy naftowej i produktów ropopochodnych rocznie i obsługuje tankowce od 6 tys. ton do 300 tys. ton DWT. Łączna pojemność magazynowa ropy naftowej to 2,8 mln m sześc. Składowana jest ona w trzech bazach: w Płocku (1,3 mln m sześc.), Gdańsku (0,9 mln m sześc.) i Adamowie (0,57 mln m sześc.).
Źródła: Państwowy Instytut Geologiczny oraz PERN „Przyjaźń”
Lotos osiągnął możliwości przerobowe powyżej 10 mln ton ropy rocznie.
Ciekaw jestem ile faktycznie przerabia ?
Czy ma wolne moce przeróbcze ?- Jakie ?
Pozdrawiam
Roman
Panie Romanie,
Podejrzewam, że aktualne dane ciężko będzie zdobyć i nie jest to dokładna odpowiedź na Pańskie pytanie. Mimo to podsyłam liczby prosto z raportu za 2010 rok:
Witam Panie Macieju ,
Czy jest jakiś rurociąg , nawet okrężny którym możnaby przetransportować ropę z Naftoportu Gdańsk na Słowację ?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
A jeśli nie z Gdańska to może jest połączenie z południa Europy ?
Pozdrawiam
Roman
Panie Romanie,
Według mojej wiedzy, na obecną chwilę fizycznie niewykonalne.
Za to możliwa byłaby transakcja swapowa na rosyjską ropę przesyłaną Przyjaźnią, którą z Mozyrza na Białorusi można by wysłać do ukraińskich Brodów i stamtąd na Słowację.
To Bialorus jest eksporterem ropy naftowej?????
Witam,
Wiedzą może Państwo gdzie można znaleźć aktualne informacje (wykresy) dotyczące zasobów i wydobycia ropy naftowej?
Pozdrawiam,
Marta
Jeżeli chodzi o dane dotyczące Polski, to odsyłam na stronę Państwowego Instytutu Geologicznego.
Panie Macieju prosze jeżeli to możliwe o podanie Pańskiego maila, pozdrawiam.
wq95a6
y2686i