Skip to content

2012-03-04

2

Zużycie węgla na świecie

Traktując unijną wizję polityki energetycznej za uniwersalną przestajemy zauważać odmienne podejścia do kształtowania bilansu energetycznego. Węgiel – wbrew pozorom – nadal stanowi ważne źródło energii pierwotnej na świecie a jego zużycie stale rośnie.

W 2010 roku zużyto na świecie 3555 mln toe (ton ekwiwalentu ropy) czyli 5079 tce (ton ekwiwalentu węgla). W porównaniu do 2009 roku konsumpcja wzrosła o 7,6%. Jedynie zużycie odnawialnych źródeł energii rośnie w tempie szybszym niż węgiel.  Co istotne, wzrost ten generowany jest niemal wyłącznie w państwach Azji i Pacyfiku. W pozostałych regionach świata widać stabilizację konsumpcji lub jej minimalny spadek.

Najwięksi konsumenci węgla na świecie w 2010 roku

Dla porównania, w Polsce zużyto w 2010 roku 54 mln toe. Stanowi to 1,5% światowej konsumpcji  i 20% zużycia w Unii Europejskiej. Co ciekawe, forsujące unijną politykę dekarbonizacji Niemcy zużywają nominalnie więcej węgla niż Polska. W porównaniu do 2009 roku zapotrzebowanie Niemiec na ten surowiec wzrosło nawet o 6,7%. Najdynamiczniejszy wzrost zużycia węgla można zaobserwować w Chinach i Indiach, gdzie wynosi on przeciętnie 10% rocznie.

Zużycie węgla na świecie z podziałem na regiony, źródło: BP World Statistics

Toe a Tce

Tona ekwiwalentu ropy jest jednostką przedstawiającą ilość energii powstałej podczas spalenia 1 tony metrycznej lub 7,4 baryłek ropy lub uzyskanej z 1270 m sześc. gazu ziemnego lub 1,4 tony metrycznej węgla. Odpowiada 41,87 gigadżulom (GJ), 39,68 mln Btu (MMBtu) lub 11,64 megawatogodzinom (MWh).

Tona ekwiwalentu węgla reprezentuje ilość energii powstałem przez spalenie 1 tony metrycznej węgla bądź energii uzyskanej z 5,2 baryłek lub 700 kg ropy naftowej lub 890 m sześc. gazu ziemnego. Odpowiada to 29,39 gigadżulom (GJ), 27,78 mln Btu (MMBtu) lub 8,14 megawatogodzinom (MWh).

Źródło danych: BP World Statistics

Przeczytaj więcej w Polityka
2 komentarze Skomentuj
 1. abc
  lis 27 2016

  Tak, ale zużycie ekwiwalentu to niekoniecznie to samo co zużycie węgla…może bardziej właściwe byłoby stwierdzenie że chodzi o zużycie paliw kopalnych (jeżeli tej wielkości odpowiadają podane ilości ekwiwalentu.

  Odpowiedz
 2. Cort Konopny
  gru 31 2017

  Czas rozpocząć rewolucję konopną. Źródło odnawialnej energii w postaci oleju który po drobnych przeróbkach jest w stanie napędzać silniki, oraz zdrewniałego suszu, z którego można wyrabiać wysokoenergetyczne brykiety do stosowania w kotłowniach. Węgiel lepiej jednak wykorzystywać ostrożnie, bądź przetwarzać na paliwa ciekłe.

  Odpowiedz

Podziel się swoimi przemyśleniami. Skomentuj.

(wymagane)
(wymagane)

Subskrybuj komentarze