Zużycie węgla na świecie
Traktując unijną wizję polityki energetycznej za uniwersalną przestajemy zauważać odmienne podejścia do kształtowania bilansu energetycznego. Węgiel – wbrew pozorom – nadal stanowi ważne źródło energii pierwotnej na świecie a jego zużycie stale rośnie.
W 2010 roku zużyto na świecie 3555 mln toe (ton ekwiwalentu ropy) czyli 5079 tce (ton ekwiwalentu węgla). W porównaniu do 2009 roku konsumpcja wzrosła o 7,6%. Jedynie zużycie odnawialnych źródeł energii rośnie w tempie szybszym niż węgiel. Co istotne, wzrost ten generowany jest niemal wyłącznie w państwach Azji i Pacyfiku. W pozostałych regionach świata widać stabilizację konsumpcji lub jej minimalny spadek.
Dla porównania, w Polsce zużyto w 2010 roku 54 mln toe. Stanowi to 1,5% światowej konsumpcji i 20% zużycia w Unii Europejskiej. Co ciekawe, forsujące unijną politykę dekarbonizacji Niemcy zużywają nominalnie więcej węgla niż Polska. W porównaniu do 2009 roku zapotrzebowanie Niemiec na ten surowiec wzrosło nawet o 6,7%. Najdynamiczniejszy wzrost zużycia węgla można zaobserwować w Chinach i Indiach, gdzie wynosi on przeciętnie 10% rocznie.
Toe a Tce
Tona ekwiwalentu ropy jest jednostką przedstawiającą ilość energii powstałej podczas spalenia 1 tony metrycznej lub 7,4 baryłek ropy lub uzyskanej z 1270 m sześc. gazu ziemnego lub 1,4 tony metrycznej węgla. Odpowiada 41,87 gigadżulom (GJ), 39,68 mln Btu (MMBtu) lub 11,64 megawatogodzinom (MWh).
Tona ekwiwalentu węgla reprezentuje ilość energii powstałem przez spalenie 1 tony metrycznej węgla bądź energii uzyskanej z 5,2 baryłek lub 700 kg ropy naftowej lub 890 m sześc. gazu ziemnego. Odpowiada to 29,39 gigadżulom (GJ), 27,78 mln Btu (MMBtu) lub 8,14 megawatogodzinom (MWh).
Źródło danych: BP World Statistics
Tak, ale zużycie ekwiwalentu to niekoniecznie to samo co zużycie węgla…może bardziej właściwe byłoby stwierdzenie że chodzi o zużycie paliw kopalnych (jeżeli tej wielkości odpowiadają podane ilości ekwiwalentu.
Czas rozpocząć rewolucję konopną. Źródło odnawialnej energii w postaci oleju który po drobnych przeróbkach jest w stanie napędzać silniki, oraz zdrewniałego suszu, z którego można wyrabiać wysokoenergetyczne brykiety do stosowania w kotłowniach. Węgiel lepiej jednak wykorzystywać ostrożnie, bądź przetwarzać na paliwa ciekłe.