Skip to content

2010-11-12

5

LNG, LPG, CNG, NGL – co je różni?

Mimo iż wszystkie te skróty oznaczają gaz ziemny, to  różnią się między sobą kalorycznością oraz zastosowaniem. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w obliczu obecnego zainteresowania ekologicznymi źródłami energii oraz bezpieczeństwem energetycznym, z którymi są nierozerwalnie związane.

LNG – Liquefied Natural Gas – Gaz skroplony

Składa się w 95% z metanu, który w temperaturze poniżej -162 °C przechodzi ze stanu lotnego w ciekły. Aby do tego doszło, należy uprzednio oczyścić gaz z komponentów takich jak woda, dwutlenek węgla, butan czy pentan. LNG nie ma zapachu, barwy oraz nie jest toksyczny.

Ze względu na swoje właściwości fizyczne oraz bezpieczeństwo podczas transportu, jest to najwygodniejsza forma handlu surowcem w oparciu o dostawy drogą morską. Tego typu transakcje odbywają się w ramach łańcucha dostaw złożonego ze stacji skraplającej, metanowca (statku do transportu LNG) oraz terminalu regazyfikacyjnego, w którym surowiec zostaje ogrzany i przywrócony do stanu lotnego w celu zatłoczenia do sieci dystrybucyjnej.

Ukończenie budowy terminalu do odbioru LNG w Polsce planowane jest na czerwiec 2014 roku. Docelowo ma on odbierać do 7,5 mld m sześc. gazu czyli ok 55% obecnego zużycia. Póki co zakontraktowano dostawy na poziomie 1 mln ton LNG rocznie, który dotrze do Polski z Kataru. Pozostałe możliwości przerobowe pozostaną z pewnością niewykorzystane i będą stanowić wentyl bezpieczeństwa na wypadek odcięcia od dostaw z innego kierunku.

LPG – Liquefied Petroleum Gas – Propan-butan / Auto Gaz

Znany w Polsce powszechnie jako auto gaz bądź sprzedawany w butlach propan-butan. Uzyskuje się go w początkowych fazach eksploatacji złóż gazu ziemnego oraz w procesie rafinacji ropy naftowej. Przejście z fazy lotnej do ciekłej odbywa się wraz ze wzrostem ciśnienia. Stosowany jest jako paliwo silnikowe bądź wykorzystuje się go w gospodarstwach domowych  do ogrzewania lub w przypadku obszarów niezgazyfikowanych w kuchenkach gazowych zasilanych surowcem z butli. LPG w przeciwieństwie do LNG jest łatwopalny przez co składowanie go i transport wiążą się z większym ryzykiem.  LPG jest dodatkowo nawaniany w celu ułatwienia identyfikacji nieszczelności instalacji.

NGL – Natural Gas Liquids

Gaz składający się z cięższych niż metan molekuł: etanu, propanu, butanu, izobutanu itd.

CNG – Compessed Natural Gas – Sprężony Gaz Ziemny

Jest to tradycyjny sieciowy gaz ziemny, który po oczyszczeniu z wody zostaje sprężony w celu redukcji objętości. Służy jako paliwo do silników zarówno z zapłonem iskrowym jak i samoczynnym, szczególnie popularny w Ameryce Południowej, lecz stosowany również w autobusach miejskich części polskich miast.

Przeczytaj więcej w Gaz ziemny
5 komentarzy Skomentuj
  1. Krzysztof
    sie 10 2017

    Compressed a nie compessed

    Odpowiedz
  2. maj 23 2018

    Bardzo dobrze opisane różnice między gazami, wykorzystałem do referatu .

    Odpowiedz
  3. Bartlomiej
    paź 23 2018

    Dzien dobry.
    Mam takie male pytanie do gazownikow.
    Otoz mam instalację w samochodzie lpg czy jest możliwość również tankowania i używania instalacji do cng? Chodzi mi o taką przeróbka instalacji bym mógł jeździć na cng lub lpg naprzemiennie. Gdy np nie mam możliwości zatankowania innego gazu np lpg ….

    Drogie pytanie to takie. Mam busa którego chce przerobić na kamera i tak samo chodzi o to bym mógł jeździć na gazie i używać to do kuchenki z tego samego źródła… Dziękuję…

    Odpowiedz

Trackbacks & Pingbacks

  1. Gaz stop. Czas na kondensat | Weglowodory.pl
  2. Czas na kondensat gazowy | Weglowodory.pl

Podziel się swoimi przemyśleniami. Skomentuj.

(wymagane)
(wymagane)

Subskrybuj komentarze