Gaz łupkowy – technologia wydobycia
Według najbardziej ogólnego kryterium podziału gazu ziemnego, można wyróżnić gaz znajdujący się w złożach konwencjonalnych oraz niekonwencjonalnych. Eksploatacja tych pierwszych nie nastręcza problemów i jest procesem znanym od XIX wieku. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku złóż, w których gaz znajduje się w postaci rozproszonej w niewielkich porach skalnych.
Gaz niekonwencjonalny to taki, który z punktu widzenia ekonomicznego jest trudniejszy i mniej opłacalny w eksploatacji. Mimo, że w Polsce znany jest on powszechnie jako gaz łupkowy (shale gas), to można wyróżnić więcej rodzajów złóż niekonwencjonalnych. Poza gazem łupkowym występują również gaz zamknięty (tight gas), pochodzący z pokładów węgla (coalbed methane), gaz głębinowy (deep gas) oraz hydraty gazowe. Różni je przede wszystkim miejsce wydobycia (skały łupkowe, izolowane pory skalne, złoża węgla).
Gaz ziemny powstawał na przestrzeni milionów lat z gnijącej materii organicznej, czyli różnego rodzaju roślin, planktonu czy zwierząt przykrytych grubą warstwą osadów organicznych (najlepiej ilastych). Po długotrwałym podgrzewaniu wewnętrznym ciepłem Ziemi, z powyższego kompostu zaczęły wytrącać się ciężkie i lekkie frakcje ropy naftowej a następnie gaz ziemny, który unosił się ku powierzchni do momentu napotkania pułapki w postaci porowatych skał, izolowanych dodatkowo od góry warstwą skał nieprzepuszczalnych.
Powyższe pułapki przypominają wielkie zbiorniki, z których bez większych problemów przy pomocy wierceń pionowych wydobywany jest gaz konwencjonalny. Gaz łupkowy natomiast znajduje się w skałach, w których się pierwotnie wykształcił. Posiadając niewielką przepuszczalność zachowały one surowiec wewnątrz, nie pozwalając unieść się mu do wyższych warstw gleby.
Pierwsze próby eksploatacji łupków podjęto już w 1821 roku, lecz w związku z małą wydajnością tego typu wydobycia, szybko go zaprzestano. Zmianę przyniósł rozwój technologii i zamiana wiercenia z pionowego w poziome przy jednoczesnym drenowaniu sieci spękań w skale. Proces „otwierania” skał nazywany szczelinowaniem hydraulicznym (hydraulic fracture) polega na wtłoczeniu wody pod ciśnieniem 600 atmosfer a następnie drobnoziarnistego piasku wciskającego się w powstałe w skale pęknięcia, który uniemożliwia ich ponowne zamknięcie. Wraz z rozwojem technologii woda oraz piasek zostały zastąpione bardziej zaawansowanymi płynami oraz materiałami ceramicznymi o regulowanej lepkości i wielkości w zależności od złoża. Technologia szczelinowania hydraulicznego została po raz pierwszy na skalę przemysłową została zastosowana na złożu Barnett w 2003 r.
Opłacalność wydobycia gazu z łupków zależy od istnienia naturalnej sieci spękań oraz zabiegów stymulacji hydraulicznej. Ze względu na znaczne zróżnicowanie warunków złożowych – nawet w obrębie tego samego złoża – opłacalność może się znacznie różnić. W 2009 r. Credit Suisse oszacowało próg opłacalności wydobycia gazu łupkowego na cenę 0,12 dol. – 0,37 dol. za m sześc. przy średniej 0,28 dol. za m sześc. Wewnętrzną stopę zwrotu (IRR) przy cenie 0,26 dol. za m sześc. oszacowano na 1% do 48% (średnio 5%). W celu zachęcenia do podjęcia eksploatacji gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Stanach Zjednoczonych w 1980 r. zostały wprowadzone zwolnienia podatkowe dla producentów niekonwencjonalnych paliw (Nonconventional Fuels Tax Credit) obowiązujące do 2002 r.
Szczelinowanie hydrauliczne:
Źródła:
- M. Rutkowski, Wyciskanie gazu, „Polityka”, luty 2009;
- J. Hadro, Strategie poszukiwań gazu w łupkach i ich uwarunkowania ekonomiczno-prawne, styczeń 2010.
dobry wpis
Z opisow tego filmiku wynika ze z wydobyciem tego gazu wiaze sie rowniez zanieczyszczanie srodowiska. Nalezy wiec zwrocic na to rowniez uwage zanim przystapi sie do eksploatacji.
Ponadto artykul bardzo ciekawy.
uzywanie do wydobycia tylko i wylacznie wody morskiej na uzywanie wody pitnej nie mozna sie zgodzic w zadnym wypadku zbyt duze straty wody pitnej,nikt nie wie czy woda morska pod wplywem cisnienia i skladnikow wewnatrz ziemi nie oczysci sie a w puzniejszym etapie nie zamieni
sie w wode zdatna po filtracji do picia.
Polecam film „Gasland” Josh’a Fox’a, bardzo ciekawy i dający do myślenia.
„Woda z piaskiem”? czyli to taka podziemna plaża? Ani słaowa o chemii. Strach mnie ogarnia bo ja tam mieszkam – nad tą „gorączką złota XXI wieku”. A wokół mnie głupota i chytrość… Tak. Gasland to dobry dokument, a za chwile u nas okaże sie że to „propaganda Gaspromu”. Nic to. Za parę lat, jak sie okaże że jednak szczelinowanie hydrauliczne zabija ludzi i niszczy im zdrowie i życie, będzie można tych wszystkich sukinsynów podać do sądu.
A jak się okaże, że nie, to takich jak ty będzie trzeba zamknąć, ze względu na działanie na szkodę kraju.
@Jan Cudak
Więcej informacji dotyczących składu płuczki stosowanej podczas szczelinowania hydraulicznego można znaleźć w poście Politycy o gazie łupkowym
Skałę zbiornikową można porównać do gąbki, a skałę macierzystą i uszczelniającą do karimaty. Szczelinowanie to robienie z karimaty gąbki, raczej kiepskiej.
Gaz łupkowy wydobywa się niewyobrażalnym kosztem środowiska. W USA jest o tym głośny film dokumentalny który pewnie nei dotrze do Polski. Gasland. A jak dotrze, wyprane mózgi oskarzą Ruskich o propagandę mimo że nie maja nic wspólnego z filmem.
Amerykanie wydali miliardy na technologię niszczącą życie ludzi i teraz próbują ją upchnąć bananowym republikom.
Forza, mówcie o Putinie i o Smoleńsku, ale zobaczcie zapowiedż filmu, a zwłaszcza podpalenie… wody z kranu.
Pani, która napisała artykuł jest tak zwanym agentem wpływu, wrogiem Polski.
http://www.youtube.com/watch?v=F9hz62IZgEI&feature=related
Telewizja 3 Sat wyświetliła ostatnio inny film nt. zagrożeń wynikających z wydobycia gazu łupkowego:
Film pt. „Gasrausch” jest do obejrzenia pod poniższym linkiem:
http://www.3sat.de/mediathek/?mode=play&obj=20975
Wydobywanie gazu tą metodą stwarza ekstremalne (!) zagrożenie dla środowiska, zwłaszcza dla wody pitnej, a przez to i dla człowieka. Obejrzyjcie koniecznie dokument GasLand (2010) – film wyróżniony m.in. na festiwalu Sundance, nominowany do Oskara. Porażająca prawda i śmiertelne niebezpieczeństwo.
Emilianie, wiercenia i eksploatacja złóż podmorskich to też zagrożenie dla środowiska, a mimo to (po kwietniowej katastrofie w Zatoce Meksykańskiej) nie zaprzestano tej formy wydobycia.
Film Gasland to produkcja stronnicza, populistyczna i fałszująca rzeczywisty obraz. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: ile wykonano odwiertów w złożach gazu łupkowego w USA i ile z nich spowodowało szkody przedstawione w ww. filmie?
Czy po obejrzeniu filmów dokumentalnych o katastrofie w Czarnobylu pójdzie pan protestować przeciwko budowie elektrowni atomowych?
cheniek44 Twoje argumenty są fałszywe. Film Gasland, nie bez powodu, jest tak często nagradzanym dokumentem. Pokazuje nie tylko rzeczywistość ale również próby, czynione przez władzę, jej zamaskowania. Pokazuje hipokryzję, wzajemnie wspierających się władz i biznesmenów. Ich zaślepienie zyskiem i obojętność na takie drobiazgi jak zniszczenie środowiska. A wszystko to nader rzetelnie udokumentowane. Produkcja stronnicza? Chyba tylko w tym sensie że wnioski jakie płyną z tego filmu są zupełnie jednoznaczne
…bardziej zaawansowanymi płynami oraz materiałami ceramicznymi o regulowanej lepkości i wielkości w zależności od złoża…
Wczoraj AXN pokazał film o tych tzw. „zaawansowanych płynach” są to środki silnie kancerogenne, które przedostają się wraz z metanem do wód gruntowych niszcząc całe środowisko, a u ludzi wywołując postępującego raka i oczywiście śmierć. Co na to autorzy?
Pani Małgorzato,
Autor nie jest ani obrońcą gazu łupkowego, ani jego przeciwnikiem. Staram się natomiast przedstawiać możliwie jak najbardziej obiektywnie dostępne informacje na powyższy temat, co czasami w związku z brakiem zasobów bądź wiarygodnych danych jest niemożliwe.
Stąd też możliwość komentowania artykułów, aby czytelnicy posiadający więcej rzetelnych informacji dzielili się nimi.
W czesci napisanej przez autora (w jezyku polskim) nie ma ani slowa o chemicznym koktailu ‚wstrzykiwanym’ do skorupy ziemskiej. Toksyczne substancje uzywane w szczelinowaniu hydraulicznym sa integralna, niezbedna czescia TECHNOLOGII WYDOBYCIA. To tak jakby napisac procesie pozyskiwania energii z elektrowni atomowej, pomijajac radioaktywne produkty.
Autor jednakze zrehabilitowal sie umieszczajac typowo ‚propagandowy’ filmik pokazujacy trujace opary unaczace sie nad skraplaczami wydobytego gazu. Opisy pojawiajace sie w trakcie trwania filmu bardzo krytycznie kategoryzuja technologie, finalizujac – ”Gaz lupkowy NIE DZIEKUJE”
Artykul jest wiec zbalansowany, pozostaje tylko pytanie czy aby swiadomie?
Ktoś napisał o podawaniu do sądu za kilka lat. 😉 Za kilka lat będzie już o kilka lat za późno. Gdy nasi genialni troszczący się o dobro kraju politycy wyprzedadzą grunty i prawa do wydobycia wielkim korporacjom. Gas Land powinni obejrzeć wszyscy związani w taki czy inny sposób z tematem, a każdy inteligentny człowiek powinien sobie zadać pytanie skąd wziąć tą wodę do wierceń i co się stanie z nią potem. Bezpieczeństwo energetyczne 😉 Jak Ch.j
Zgadzam się z Panem, politycy nie zwracają uwagi na zagrożenia płynące z wydobycia gazu. Za kilka lat bedziemy odczuwac konsekwencje ich bezmyślności i niekompetencji.. Z drugiej strony gdzie są ci wszyscy ekolodzy, którzy waldzą o żabki o raobaczki??????????????????????????????????
Odnośnie wierceń i wpływu na środowisku zaczynam pisanie pracy naukowej. Zacząłem korespondencję z ludźmi z USA, oraz już w tym momencie mamy pozwolenie na 86 odwiertów [tak jest już 86 odwiertów] mam zamiar udać się w to miejsce i może jak mi się uda porozmawiać z ludźmi odpowiedzialnymi za wydanie tej decyzji – sprawdzić ich poziom wiedzy na ten temat. Prześledzić proces decyzyjny i ustalić liczbę konsultacji w ministerstwie środowiska [czy w ogóle były jakieś], zasady na jakich działać będą spółki wydobywcze na terenie Polski. Potem pójdę tropem Francji, która zarzeka się, że wierceń u nich nie będzie – gdyż niszczy to środowisko. Chcę znowu dowiedzieć się na jakiej zasadzie ustalili to i skąd biorą się rozbieżności w procesach decyzyjnych. Jeśli posiada ktoś jakieś analizy chemiczne, czy cokolwiek – będę wdzięczy za kontakt [mail podałem] praca nie ma charakteru komercyjnego, myślę też, że nie ma charakteru wybitnie naukowego, bym dostał jakiś wielki prestiż w świecie, nie powinniście więc mieć obawy „no tak, a czemu mam się dzielić moimi informacjami” kolejną rzeczą jaką zrobię z tą pracą jest publikacja w internecie i wystosowanie otwartego listu do premiera i prezydenta itp. itd.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Panie Przemku, interesują mnie Pańskie badania. Na tę chwilę nie posiadam żadnych analiz ani źródeł naukowych na ten temat. Ze względu jednak na charakter mojej pracy, pozostaje w kontakcie ze środowiskiem naukowym. Poszukam jakichś informacji. Proszę o kontakt: gebmarcin@wp.pl
Przemek – chciałbym się z Tobą skontaktować – niestety strona nie podaje Twojego maila (podałeś maila tego jestem pewny, ale przechowuje go tylko system). Napisz proszę pod: sikretservice@o2.pl
Ale kopalnie odkrywkowe i drugiego największego truciciela Europy w Bełchatowie akceptujecie. Skad takie skąpe dane o patologiach chorobowych w Łodzi ? Parę lat temu dotarłem do opracowania na temat patologii ciażowych . Zgadnijcie gdzie było ich najwięcej.Tak -górny śląsk,i…Łódzkie.. W latach „70 zapylenie z odkrywek i procesy spalania węgla w polskich elektrowniach skracały życie milionom polaków na górnym śląsku czy w Wałbrzyskim okręgu górniczym o ok.4-7 lat !!(Strupczewski,Radowicz) Tego nie wolno publikowac bo górnictwo w Polsce ma uprzywilejowaną pozycje i wyborców jest wielu. Tak więc jest szansa na wejście w nową epokę ale z głową,lecz Polak woli się dusic we własnym sosie-węglowym..I niech mi nikt nie wciska że dziś są czyste technologie węglowe- wystarczy popatrzec na nasze niedoinwestowane elektrownie z linią oczyszczania spalin która po pół roku nadaje sie do kapitalnego remontu
Wydobycie gazu lupkowego niszczy srodowisko w sposob nieodwracalny. Korporacje teraz zarobia a dlugoterminowe konsekwencje zdrowotne i srodowiskowe ponosic beda podatnicy. NIE WARTO. Zobaczcie czym skonczylo sie to w USA (link) – NIKT nie zainteresuje sie chorujacym bydlem, skazona woda. Woda z kranu pali sie po przystawieniu do zapalniczki. Czy naprawde chcemy tego dla Polski???? Obejrzyjcie Gasland z polskimi napisami….
http://www.youtube.com/watch?v=0jDc7WQUQ4M&feature=related
film tu jest niedostepny, typowe podejscie skorporowanego You Tube…ale widzialam go za granica , To naprawda tragiczne!!! jak ludzie maja wode z ziemi ktora sie pali w kranach , nie mowie o stanie ich zdrowia…Polska nie stoi nieuzytkiem , asa inne formy zdobywania ciepla…niekonwencjonalne , nie trujace tylko ze tu rzadzi business i to zagraniczny….wcale nie dzialajacy dla dobra polskiego narodu
Panie Macieju, chyba dziś dopadł pańską stronę atak spamerów prymitywnie zachęcających do obejrzenia Gaslandu 🙂 Najpierw niejaki Viking w trzech tematach, którego wpisy już zostały wykasowane, a teraz tajemnicza Joanna 🙂
Chyba nadszedł czas rozprawić się z mitami z Gaslandu…
Chyba muszę obrać nową, bardziej restrykcyjną politykę wobec komentujących.
Zbyt wiele osób ogranicza swoją wypowiedź do zostawienia linku do Gaslandu, nie zważając na to, że parę postów wcześniej link już został umieszczony. Nic przy tym nie wnoszą do dyskusji.
Póki co nie wnikam czy to efekt tylko wyrywkowego czytania, czy też świadomego i celowego działania.
Poszukuję rzetelnego opracowania w którym przytoczone byłyby koszty przerobu 1 MT ropy naftowej , np – w zależności od zaw.siarki.
Czy ktoś mi podpowie ?
Dziękuję
Roman
Panie Romanie,
Kiedyś wpadłem na broszurę agencji Europejskiego Porozumienia dla Rozwoju Fuzji Jądrowej (EFDA) dotyczącą globalnej produkcji i zużycia energii. Jak na publikację popularnonaukową zawiera dużo rzetelnych informacji, również na temat ropy naftowej. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć, czy wystarczająco szczegółowych dla Pana celów.
http://www.efda.org/multimedia/downloads/booklets_and_articles/EPYW_english.pdf
witam
Ja tez obejrzalem filmik i jesli to ma tak wygladac to trzeba sie powaznie zastanowic na tym czy warto taka technologie wprowadzac u nas, dla porownania francja tez ma zloza gazu lupkowego i go nie exploatuje!!
Pytanie -co sie zmieni dla odbiorcow koncowych gazu? spadnie cena ? raczej nie! wiec po co nam te niepotrzebne stresy!!
wojtek
Film Gasland jest oparty na teorii spiskowej zagorzałych przeciwników jakiegokolwiek postępu w tej kwestii. W filmie tym wykorzystane są miejsca po starych kopalniach w których występował metan, nie ma kompletnie nic wspóólnego z pozyskiwaniem gazu z łupków. Po za tym, technologia pozyskiwania tego typu, różni się dziś aniżeli miało to miejsce jeszcze 10 lat temu.
Panie Marku!
Jaki metan? Nie uczyli na chemii, że pali się niebieskim płomieniem i jest bezwonny?
A autor filmu odwiedza na naszych oczach kilkadziesiąt osób – wszyscy są zwolennikami teorii spiskowych?!- i u wszystkich śmierdzi (jednak!) gazem, niemal wszyscy chorują, zwierzęta też, woda z kranu leci czarna, bura, szara etc., śmierdząca, czasem wybucha, często się pali prosto z kranu.
Potem odwiedza naukowców, bada kilkadziesiąt próbek wody, rozmawia z ekologami. Tylko koncerny – kilka, nie jeden – nie chcą z nim gadać.
Ciekawe dlaczego?
Zwolenniczka własnego myślenia
Dodam jeszcze że „film” tu zamieszczony – „Hydraulic Fracture – Barnett Shale Gas Well” ukazuje zwykłą parę wodną oraz kilka wyrywkowych fotografii. To jest trochę tak, jak byście pojechali do brzydkiej i biedniejszej okolicy np. Warszawy, zrobili fotografie, podstawili odpowiednio nastrojową muzykę i rozprowadzali jako np. Warsaw-Poland itp.
Obawiam się, że przeciwnikami uzyskiwania nowych źródeł energii są przede wszystkim osoby czerpiące zyski z tradycyjnych źródeł, tak jak ma to miejsce wmawianie posiadaczom aut, że LPG niszczy silniki. Jest to kłamstwo, świadome kłamstwo i ukierunkowane kłamstwo na ograniczenie stosowania tego najtańszego i najekonomiczniejszego napędu auta.
Wez ty sie puknij w glowke dwa razy, raz to za malo…Kto Ci czlowieku niby klamie, ze nowe zrodla energii sa zle, gosciu z filmiku gasland pewnie wg CIebie pracuje dla Ruskow i ich gaz sprzedaje, a cala historie i setki argumentow wyssal z palca? NIe wiem ile ty masz lat moze 10, na tyle wygladasz, za 10 latek moze kupisz sobie pierwsze auto z lpg potem porownasz z dieslem kolegi, albo nawet zwykla benzyna wtedy wroc tu i wypowiedz sie na temat, ze to klamstwo ze lpg niszczy silnik , o ekonomii napedu auta to juz sie lepiej dzieciaku wogole nie wypowiadaj, najpierw kup oba auta z lpg potem diesla z turbinka, kto wie moze nawet pewnego dnia okryjesz co to jest sprawnosc silnika oraz cena amortyzacji samochodu jak co miesiac latasz do gazownika 🙂 dorosnij pozdro
Ogladam wlasnie film dokumentalny ‚Gasland’ poswiecony wydobyciu gazu lupkowego w USA i wlos mi sie na glowie jezy… Ta wpompowywana woda nasaczona jest chemikaliami. Po zuzyciu – co sie z nia dzieje? Ta woda zanieczyszcza ziemie, studnie, wode pitna. Cierpia ludzie, zwierzeta, rosliny, O tym nikt nie mowi. Teraz my bedziemy miec ten problem. Amerykanie skorzystaja, my bedziemy ratowac zdewastowane srodowisko. A znajac polska korupcje bedzie wielkie cicho sza, A przecietny Polak i tak bedzie bulil ciezkie pieniadze na gas, bo jeszcze nie bylo, zebysmy my szrzy ludzie na takim interesie skorzystali. My mamy go tylko sfinansowac z naszych podatkow… Nie ludzmy sie.
Zosiu tez chcialbym obejzec ten film.Gdzie go zdobylas.Opisuja ze na youtube tego filmu nie ma
Z gory dziekuje! Ryszard!!!
Jaki skład mają te płyny, które się tłoczy wraz z wodą.?
Czy wypychają tylko gaz, czy może też inne szkodliwe substancje?
Jeśli ktoś ma w pogardzie naturę i przyszłość ludzkości i kieruje się tylko doraźnym zyskiem to będzie bez patrzenia na skutki tę technologię stosował.
Gaz głupkowy 🙂
bo właśnie z takim czynnikiem- ogłupiacjącym, jest dla społeczeństwa 🙂
Zastanówmy się czy wydobycie gazu pomoże nam czy raczej zaszkodzi. Na pewno nie tylko ja, ale także inne osoby zauważyły, że POLACY mają problem z wyciąganiem nauki z doświadczeń innych osób w tym przypadku krajów. W USA wydobywany jest gaz łupkowy na ogromną skalę przemysłową – można by rzec „super”(państwo się wzbogaca), ale tak suuuper nie jest a na pewno nie dla osób mieszkających w okolicach wydobycia, ktoś po prostu zapomniał o obywatelach. Technologia wydobycia gazu jest bardzo trująca, gdyż oprócz wody stosuje się 500 rodzajów chemikaliów, które są między innymi rakotwórcze. Dostają się one do powietrza jak również do wód gruntowych. O ile mi wiadomo nasz kraj nie posiada zbyt dużych zapasów wody pitnej. Skażenie spowoduje, że będą umierać ludzie i zwierzęta. Skala zniszczenia będzie stanowczo większa niż ta, która ma miejsce obecnie w USA.
Co mnie denerwuje – to, że koncesje na wydobycie zostały wydane w 2002 roku a pod koniec tego roku ma być już wydobywany gaz. Zakładam, że POLSKI RZĄD nawet nie zainteresował się jak wydobycie będzie przebiegać i jaka technologia będzie wykorzystywana w naszym kraju.
Sowa, ja bym dodał jeszcze, że w okolicach pól wydobywczych w Polsce krowy przestały się cielić. Informacje te jednak są ukrywane i nie znajdziesz o tym wzmianki w opiniotwórczych mediach.
Polak jest zawsze mądry ale dopiero po szkodzie. Niemcy dogadali sie z Rosjanami i buduja gazociąg przez Bałtyk. Elity Polskie tylko zadzierają z Rosjanami, tylko w czyim interesie i kto im za to płaci???
Od Amerykanów to jeszcze nikt nic nie dostał za darmo. Patrz słynny Irak tyle tam miało być irackiej broni chemicznej do zdobycia, a nie było nic . A wojną zanieczyszczono środowisko irackie nie mówiąc o innych rzeczach.
Kto wie czy słowa o.Rydzyka wypowiedziane na obczyźnie nnie są li tylko naga prawdą?? w świetle tych działań gospodarczych i społecznych zachodzących pod rządami ” polskimi „w Polsce teraz po 1990 roku.
Moim zdaniem tu na tej ziemi Polskiej dziś i teraz nie ma dobrych gospodarzy, tylko sami dorobkiewicze itd żeby ich nie obrażać . Ale Taka jest natura Polaka , że jego punt widzenia zmienia się z miejscem siedzenia ala tylko na jego korzyść a nie dla społeczeństwa.
masa ludzi powołujesie na francje tylko czy wiedzą dlaczego francja wzbrania się przed łupkami ano dlatego że głównym źródłem energii we francji jest atom i nie potrzeba im gazu ale odwracaja uwagę społeczeństw europy od zagrożen nuklearnych
Rosja także ma swoje interesy by siac postrach maja rację ludzie ,którzy sie boją należy przedewszystkim zbadać ewentualny wpływ na środowiska ale zdaje się że decyzje już zapadły,prosze spojzeć na ruchy naszych polityków np. przy manipulacji OFE wszyscy wiemy że za kilka lat odbije się to czkawką i wszystko wskazuje na to że nasi dzielni politycy liczą na kokosy jakie mają wpłynąć z gazu i to zapewni stabilność finansów publicznych
fakt jest taki że to brutalna kolejna ingerencja w naturę, postęp postępem, ale powolutku, bez pośpiechu, tempo dzisiejszego tzw postępu jest na maxa za szybkie, przypomnijcie sobie „nie spiskowcy za postępem marsz” co było z żarówkami energooszczędnymi? – nie potrzebowałem żadnych expertyz – diagnoz, będąc totalną lamą od razu wiedziałem że to wielkie świństwo szkodliwe dla człowieka.
zdaję się niemal wyłącznie na intuicje – wierzę wyłącznie Matce Naturze
przyroda przekopie nam tył jak ostatnio fukuszimę, to jest gwarantowane, na szczęście
Bardzo fajny artykuł. Zainteresowałam się nim ponieważ moją koleżankę z górnictwa i geologi już drugi raz wykładowca oblał za nie nieznanie odpowiedzi jaką metodą wydobywa się gaz łupkowy, dlatego też postanowiłam znaleźć jej jakieś informacje na ten temat;)
Koleżanka zatem dość opor… uparta, skoro po pierwszym razie się nie raczyła dowiedzieć. Nie dla niej studia.
Wydaje mi sie ze brak jest akceptacji,na cos co jeszcze jest „nowe” .Polacy jezdza samochodami ktore spalaja duze ilosci gazu ,wdychaja to i jakos im to nieprzeszkadza.
Mysle ze musimy myslec bardziej optymistycznie.
Czego dotyczy ten komentarz? Samochodów z napędem elektrycznym?
Czy Amerykanie opatentowali wydobycie gazu lupkowego??
Dlaczego nasz rzad sprzedal skarb narodowy i wyzbyl sie wplywow z tego przedsiewziecia?? A moze ktos im za to juz zaplacil?? tzn ( zrojnowanie srodowiska, potrucie ludzi wyzbycie sie wplywow z gazu na nastepne ok 300 lat) ;#0 .JUZ TERAZ POLITYCY PRZEWIDYWUJA ZEROWE WPLYWY DLA NASZEGO PANSTWA !!!!! SMIAC SIE CZY PLAKAC??
Technologie poszukiwania i eksploatacji węglowodorów, w tym gazu ziemnego z łupków, można porównywać do technologii kosmicznych. Patenty dotyczą wielu dziedzin z tym zwiazanych. Proszę się nie przejmować tym co będzie, bo tak naprawdę nie wiemy czy będzie.
Przejmujemy się tym co jest zagospodarowane i zbudowane kiedyś przez naród. Gdzie są „fundusze szczęścilowści” np. z miedzi i srebra? Czy to nie jest skarb narodowy? KGHM jest 10. producentem miedzi i 3. producentem srebra w świecie. Proszę naciskać, aby z tego co już jest odkładano fundusze na przyszłość, bo zasoby są ograniczone i kiedyś się skończą. Proszę zainteresować się wpływami z tej firmy do budżetu.
Nie płakać!
Ja to skomentuje tak… Wiekszość z Polaków jest przeciwnikiem gazu łupkowego bo sie boi zatrucia i tych magicznych karcynogennych chemikaliów łola tragedia, A wśród a na 35 milionów Polaków z jakies 10 milionów pali papierosy które są najwiekszym kercynogenem i w zasadzie one zwiekszaja o ponad 50 procent zachorowalność na nowotwór, powoduja choroby serca i na kazdym kroku o tym wszyscy przypominaja. Jakos ludzie palą i palić bedą. Niema takich mega sprzeciwów a w dymie jest ponad 100 szkodliwych substancji w tym najwieksze swinstwo benzopireny. Walimy gigantyczne zanieczyszczenia do powietrza starymi elektrowniami i nikt nie płacze w łodzi jest taki syf powietrze, że wiekszości ludzi sie w glowie nie miesci.
Elektrownie jądrowe nie, gaz łupkowy nie, nowe dokrywki nie,.. No sorry moze znów zaczniemy jezdzic na koniach bo samochody zatruwaja a stare trupy to juz w ogole. A technologii to nikt nie pozna tylko wtajemniczeni. Pozdrawiam świadomych i wiedzacych, że metanol jest podstawowym rozpuszczalnikiem w przemysle…
Cóż, ludzie jak to ludzie, w jednych sprawach są rozsądni w innych nie. A jeśli chodzi o wydobycie gazu łupkowego, diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. I mogę Ci ręczyć słowem honoru że rakotwórcze substancje którymi zatruwa się środowisko, przy okazji wydobycia gazu łupkowego, absolutnie, w najmniejszym stopniu nie są magiczne. Możesz to przyjąć za pewnik
Jeśli ktoś ma na tym zarobić to i tak do tego dojdzie! Gaz łupkowy to ogromne pieniądze. Ludzie zrozumcie to ! Ci co poczują że mogą coś z tego mieć zrobią wszystko, użyją swoich wpływów i czy nam się to podoba czy nie dopną swego. Oby to był ktoś w miarę kompetentny tylko i nie sprzedał wszystkich praw do wydobycia USA czy innym sępom za grosze… Niestety nasze polskie firmy nie posiadają dostatecznej technologii do wydobycia tego gazu. USA ma. JEŚLI nasi politycy są na tyle inteligentni i potrafią myśleć przyszłościowo to będą przedłużać z USA negocjacje w nieskończoność w tym czasie przygotowując państwowe spółki do wydobycia tego gazu.Za kilka lat byli byśmy już przygotowani. Wtedy wydobywalibyśmy go na własnych warunkach . To tylko takie moje prywatne przemyślenia bo myślę o nas wszystkich Polakach a nie o własnej kieszeni. Aby naszym dzieciom żyło się lepiej…
Wydobycie gazu łupkowego może zostać zablokowane lub znacznie utrudnione w konsekwencji decyzji podejmowanych w Brukseli – alarmuje „Rzeczpospolita”. – to dziś gdzieś przeczytałem
Unia europejska widzi o się dzieje. Wie że nic z tego nie będzie miała bo się usa dopchała pierwsza do koryta.
Jestem ciekaw, jak przeciwnicy gazu łupkowego będą cienko piszczeć, jak ruscy zakręcą dla nas gaz? Jedna rura do Niemiec już pompuje. Wydobywanie każdej kopaliny zatruwa środowisko. Wystarczy zrobić sobie wycieczkę na Śląsk, do Wałbrzycha przez Lubin do Łodzi. Syf kiła i mogiła, ale o tym się nie mówi bo to już jest, przynosi dochody i świetnie prosperuje. Myślicie, że górnika obchodzi czy dożyje 50 czy 60-tki? Wydaje mi się, że nie byleby wypłata była 10 tego. Myślę, że ludzie, którym zależy na tym, aby dożyć stu lat będą się wynosić z miejsc, gdzie środowisko jest zatrute np. w Bieszczady.
Artykuł dobrze napisany dla zwykłych ludzi (nie fachowców), ale to głównie przepisanie innych, poza tym źródła nie są docelowe. Polityka wykorzystała źródła naukowe, pewnie nawet bez wiedzy prawdziwych autorów… co do zagrożeń wydobycia to zwykła ściema, albo inaczej są to zagrożenia ale praktycznie nierealne. WSZYSTKIM polecam artykuł prof. Zoback’a ze Stanford University, Addressing the Environmental Risks from Shale Gas Development
Francja eksploatuje ok.30 !!! Elektrowni atomowych, więc bezpieczeństwo energetyczne posiada, co wiecej, sprzedaje potężna ponadprodukcje energii elektrycznej innym państwom (nie tylko europejskim), posiada zaawansowana technologie wzbogacania (regeneracji) zużytych rdzeni z elektrowni atomowych innych krajów, w szczególności Niemiec (transporty CASTOR).
Rudolf
Witam wszystkich,
Z zainteresowaniem przeczytalam wszystkie wypowiedzi i musze przyznac ze jestem mile zaskoczona zakresem zainteresowania tematem. Do dzisiaj sadzilam ze w polsce juz nie ma ludzi , ktorzy dstrzegaja sprawy naprawde wazne i warte dyskusjii, albo jakby to okreslic zgodnie z „panujaca moda” warte przywolania do „konsulatacji spolecznych”. Ale wrocmy do sedna sprawy, chcialabym zwrocic uwage na kompleksowosc tego problemu. Wydobycie gazu lupkowego nieuchronnie bedzie sie wiazalo z degradacja naturalnego srodowiska. Uwydatnij sie to na wielu plaszczyznach.
Utrata gruntu rolnego, gatunkow zwierzat i roslin, zaniechyszczenie wod powierzchniowych i gruntowych, zanieczyszczenia powietrza i gleby, a zatem negatywnymi skutkami zdrowotnymi, ekonomicznymi jak i rowniez istnieje ryzyko zachwiania bezpieczenstwa spolecznego i narodowego. Dlugo by opowiadac o kazdym z tych czynnikow,(ci ktorzy interesuja sie ochrona srodowiska dobrze znaja temat).Uwazam ze nasz kochany Polski rzad nie wykazuje kompetencji do przeprowadzenia jakich kolwiek analiz zyskow i kosztow takich przedsiewziec, nie dyskutuje z polakami na takie tematy, ktore w zasadzie decyduja o przyszlosci i stabilnosci przyszlych pokolen. WASZYCH DZIECI. W polsce potrzebne sa zmiany, zmiany spoleczne i polityczne dazenie do wspolnej przyszlosci poprzez podtzrymywanie i pielegnowanie systemow naturalnych ktore umozliwiaja nasza egzystencje i poprawiaja jakosc zycia sa konieczne.Strata naturalnych ecosystemow bedzie poglebiala niezadowolenie spoleczne. A zyskow i tak nie zobaczycie, bo o ile sie orientuje w sprawie to nawet nie my mamy go wydobywac. Jest to moja pierwsza mysl jaka mi przyszla do glowy, wymaga dokladniejszego przemyslenia i analizy. Otwieram sie na uwagi i pomysly. Ludzie nie dajcie sie sprzedac, wszyscy jestesmy czescia biosfery a nie ponad nia. A polska powinna dazyc do samowystarczalnosci i niezaleznosci pod wzgledem zrodel energii pozywienia i zdrowia obywateli akceptujac koszty z rozwojem zielonej technologii, ktore sa dostepne…wymagaja tylko woli jej wdrozenia i na tym powinnismy opierac nasza ekonomie a nie na krotkotrwalych zyskach ze sprzedazy i tak nie wielkiej ilosci gazu kosztem funkji naturalnego srodowiska (filtracja wody i powietzra, zrodel pozywienia itd) bo koszty zapewnienia tych funkcji przy wykorzystaniu substytutow moga przekroczyc zyski z calego tego gazu. Nie tylko pieniadze sie licza!!! I nie tylko materialne zeczy powinny byc wliczone do takiej analizy. Czy nasz rzad to zrobil??? jako prosty przyklad moge podac zaniczyszczenie powietrza na slasku ktorego zrodlem jest spalanie wegla w tamtejszych elektrowniach. Zysk – energia wykorzystywana do domowego i przemyslowego uzytku. Koszty – choroby przewodu oddechowego ludnosci (koszty leczenia + moralne) kwasne deszcze (zachwianie cyklOw azotu i wegla w przyrodzie) utrata gruntu rolnego (problemy wyzywienia). jest to skomplikowany system ktory musi byc wziety pod uwage jako calosc a nie tylko jako poszczegolene czesci do tego potzrebny jest sztab wykwalifikowanych ludzi, ktorych w moim odczuciu brak w naszym polskim rzadzie. Zanim zostana podjete jakiegolwiek dzialania majce na celu poprawe naszej ekonomii powinnismy rozwazyc koszty, ktore nie zawsze sa latwe do zidentyfikowania a w przyszlosci moga pogorszyc. A zeby wyklarowac to o czym mowie, jakoz ze moje umiejetnosci pisarskie sa srednie dolanczam film.
Niestety nie ma polskich napisow wiec przepraszam kazdego kto nie bedzie mogl zrozumiec, ale moze ktos podejmie sie przetlumaczenia tej wypowiedzi i sie podzieli. pozdrawiam wszystkich.
http://www.youtube.com/watch?v=Ppr1HNF2-zw&feature=autoplay&list=PL1D5172E2EC030238&playnext=1
Jak rzuciłem okiem na Twój komentarz i przeczytałem początek pomyślałem: no no ktoś rozważny podsumuję całą dyskusję, może napisze coś nowego, ciekawego – niestety czar szybko prysł. Asiu napisałaś, że trzeba przeprowadzić wnikliwą analizę – natomiast po kilku Twoich zdaniach:
„Wydobycie gazu lupkowego nieuchronnie bedzie sie wiazalo z degradacja naturalnego srodowiska”
„A zyskow i tak nie zobaczycie”
stwierdzam, że jeszcze takowej nie przeprowadziłaś.
Jestem osobą, która nie opowiada się, za żadną ze stron czy to zwolenników czy przeciwników łupków. Natomiast również bardzo interesuje mnie ten temat. Tylko troszkę inaczej – nie jak przekonać wszystkich do swojej racji, że łupki to śmierć, tylko interesuje mnie czy to rzeczywiście jest bezpieczne dla środowiska dla ludzi, a jeśli nie to w jakim stopniu degradacja będzie postępowała i co w zamian lokalne społeczeństwa będą z tego mieć.
Z jednej strony opinie, że jest to bezpieczne z drugiej filmiki z youtube o zatrutej wodzie. Wiadomo, że stoją za tym wielkie pieniądze i mieszają się interesy wielkich koncernów, które na pewno w jakiś sposób próbują kreować opinie publiczną. To, że mieliśmy przypadek wybuchu w Czarnobylu to nie oznacza, że atom jest zły. Tak samo może być z Gasland. W końcu 50% gazu w USA wydobywa się z łupków więc jeśli miałoby być tak źle to już by tam połowa ludzi wymarła. Z drugiej strony nie wiemy jak jest tam naprawdę bo Stany to wielki kraj i być może tam gdzie wydobywają łupki nie mieszkają ludzie… nie wiem, nie byłem, nie znam się. I w tym całym ambarasie o to chodzi, że nie wielu ludzi wie co i jak, a wielu jest zatwardziałych krzykaczy o wyrobionym zdaniu. Komu wierzyć???
Joshua Farley nic nowego nie powiedział….dla tych ci nie rozumieją angielskiego,napiszę w skrócie,że mówił o balansie między ekologią i ekonomią tj.dobrym wyważeniu eksploatacji naszej ziemi względem naszego dalszego bytu na niej.
E…. no nie trzeba panikować,nie jest to takie straszne jak mówią plotki rozsiane przez lobbystów…a powtarzane przez osoby nieznające się na rzeczy.
Wpiszcie w google GASLAND. TO nie jest ściema Gazpromu. To zanieczyszczenie to prawda.Polska ma i tak mało wody pitnej jak zanieczyścimy to co mamy będziemy kupować wodę od sąsiadów. W sumie to jest tak jaky z kratu leciała woda z benzyną i olejem silnikowym. Smacznego!
Wydaje mi się, że amerykańska EPA-Agencja Ochrony Środowiska jest miarodajnym źródłem informacji. Polecam wiadomość z „Przeglądu Geologicznego” nr 6 z br.
„Jednocześnie 11 maja br. Agencja Ochrony Środowiska ogłosiła wyniki badań wody z 61 gospodarstw domowych w Dimock w Pensylwanii. Dimock stało się znane za sprawą głośnego filmu „Gasland” J. Foxa, który zebrał opinie mieszkańców i wyeksponował ich obawy. W 2009 r. firma Cabot Oil & Gas prowadziła w okolicy Dimock wiercenia w poszukiwaniu gazu. Analizy wody nie wykazały śladów zanieczyszczeń mogących być powodem do niepokoju, sprawdzano też ponownie dane z 2009 r.”
Badania wody w całej Pensylwanii pokazują, że 40% gospodarstw domowych na terenach wiejskich korzysta z wody nie spełniającej norm dla wody pitnej. Proszę wziąć to pod uwagę przy wiązaniu wierceń „łupkowych” ze zła wodą płynącą z kranu.